2019. május 22., szerda

Mint a mesében... Billund, LEGOLAND


Az egész ott kezdődött, hogy középső gyermekünk pár hónapja szemünkre hányta, hogy mi utazgatunk állandóan, de őt csak autóval visszük mindenhova és sosem repülhetett még… Mélyen fel volt háborodva. Ez érthető is, elvégre 6 éves – ilyen korban gyakran repül az emberfia. Vagy legalább is álmodozik róla… Ehhez az ötlethez csatlakozott a legkisebb, hiszen 3 évesen mindenben utánozni kell a bátyját. Tehát ő szintén felháborodott és repülni akart… A nagymama csupán halkan jegyezte meg, hogy habár 68 éves, de még neki sem sikerült soha felszállnia. Lényegében adva volt 2 kiskorú és egy nagyobb, akiknek értelmes módon szerettük volna kielégíteni szárnyalós elképzeléseit. Olyan úticélt kerestünk, ami közel van, olcsó és ráadásul élvezetes a 2 pöttömnek. A repülős portálokat nézegetve, olcsó célpontokat keresve – ABC-rendben haladva… – találtam rá Billundra. Lehet, hogy én vagyok műveletlen, de korábban sosem hallottam erről a városról. Már csak merő kíváncsiságból utánanéztem hol is van, és miért is érdekes. Mint kiderült, itt van a LEGO központja, kb. 2 órás utazással elérhető, és pár tízezer Ft-ból kijön az út. Tudtam, hogy rátaláltam a tökéletes helyre… :) Ahogy körbenéztünk, rájöttünk, hogy ha Koppenhágába vesszük a jegyet, még olcsóbban megússzuk. (Legalábbis így terveztük, de mint ez később kiderült nem igaz. A koppenhágai bejegyzésben írni fogok róla!) Kész is volt a terv: egy hosszú hétvége keretében Koppenhágába érkezünk, ott megszállunk, autót bérlünk, 2 napra átruccanunk Billundba majd vasárnap vissza, és hazarepülünk.
Hogy miért is tűnt ennyire érdekesnek Billund? Mint említettem, innen indult hódító útjára a LEGO… A dán Ole Kirk Christiansen a gazdasági világválság miatt kezdett 1932-ben játékok készítésébe, méghozzá azért, mert korábban jól menő asztalos vállalkozása kezdett becsődölni. De az új profil nagyon bejött, úgyhogy maradtak ennél. Szerencsénkre… A cég 1934-ben felvette a LEGO nevet, és 47-től műanyag fröccsöntött játékokat gyártottak, 1958-tól pedig a mai „összeszerelős” formában tették mindezt. (Minden LEGO darab összekapcsolható egymással…) A vállalkozás azóta is a család tulajdonában van. Az első LEGO gyár Billundban működött/működik, mai napig a világ LEGOinak 90 %-át itt készítik. Az üzem mellé persze repülőtér is kellett – annyira nagy volt a kereslet… -, és azinnovációra/egyediségre törekedve létrehoztak egy LEGO élményparkot is. És így lett a 6-7000 fős kisvárosból igazi turisztikai célpont: a repülőteret megnyitották a nagyközönségnek, a LEGO park mellé több más attrakciót (pl. Lalandiát, egy vízi vidámparkot; LEGO központot, homok-galériát, stb…) építettek, fellendült a hotel-biznisz, rengeteg a szállás és persze ezzel párhuzamosan a kisegítő szolgáltatások (éttermek, turisztikai irodák, stb…) száma szintén megugrott. Lényeg az, hogy csináltak egy LEGO várost. Az igazit…
A megérkezésünkről és a koppenhágai élményeinkről a következő bejegyzésemben fogok írni, most folytassuk onnan a történetet, hogy péntek kora délután megérkeztünk Billundba. Koppenhágából kocsival az út kb. 3 óra, és bár esett az eső, de a jó autó és a jó utak miatt ez nem tűnt soknak. Már korábban is írtam, hogy az utazáson (repülésen…) és az étkezésen szeretünk spórolni, viszont a szállásból – ésszerű kereteken belül – de a legjobbat igyekszünk kiválasztani. Billundban az olcsó és a méregdrága szállás szintúgy megtalálható; mi egy középkategóriásnál maradtunk: A Kastélyhotelben (LEGOLAND Castle Hotel) foglaltunk le 2 éjszakát. Ez valóban kastély! :) Pár éve építették, 2 fő épületből áll, mindkettő középkori (LEGO)kastélyra hasonlít mind kívülről, mind belülről. Vendégként a Princess, a Wizard vagy a Dragon Knight szobákban aludhatunk. (Mi a Wizard-ban voltunk, varázslók lettünk pár napra…) Minden apró részletre figyeltek: a házak előtt nagy LEGO szobrok álltak, hangérzékelővel – a sárkány morgott, a ló nyerített, az apród trombitaszóval fogadott a bejárati ajtónál, a falifények LEGO-fáklyák voltak, a tapéták szintén legósak… a szobákban is minden (párnák, szőnyeg, fürdőszoba…) ezt az érzést adták vissza. Nekem pl. nagyon tetszett, hogy a folyosó csillárján kis LEGO-egerek lógtak... :) A szálláshoz reggeli is járt, ezt a másik épület földszintjén - naná, hogy LEGO középkori stílusban - mint svédasztalos étkezést vehettük igénybe. A pincérek apród ruhában szolgáltak fel, sőt kardoztak is a gyerekekkel… Néha megjelent a sárkány és a királylány, de pár fotó után ők továbbálltak.
Mivel mi délután érkeztünk, lepakolás után elindultunk felfedezi a környéket. Vacsizni is akartunk, így kötöttünk ki Lalandiában. Lalandia a 2. legfelkapottabb látványosság a LEGO vidámpark után, hatalmas „hangár” (…több is), ami belülről a folyamatos nyarat idézi. Belépve egy csomó épületet – éttermeket, színpadokat, játékokat… - láttunk, jó meleg volt, és felettünk felhős volt az ég. Csak jobban szemügyre véve vettük észre, hogy a felhők festettek, tulajdonképp egy kupola alatt állunk. Mivel Dánia nem egy mediterrán ország, nagyon okos húzás, ezt így megcsinálni! Mi leragadtunk az elejénél: pizzáztunk, figyeltük az animátorokat – éljen Monky Tonky! :) …a ház kabalafigurája, egy majom – és játszottunk. A kicsik ugráltak, mi lazítottunk. A pláza-részen túl nem mentünk, de hátrább minigolf pálya, sportaréna, tél-világ és persze a hatalmas élményfürdő várt volna bennünket. Ide – az elejére – a belépés ingyenes, az ételért és a játékokért kell csak fizetni. Sajnos Dánia nagyon drága, ezt itt is tapasztaltuk, egy pizza kb. 4-5000 Ft-ba került… Visszafelé menet, Lalandia előtt játszótér áll, és egy homokszobor galéria, hatalmas és gyönyörű alkotásokkal. Este értünk vissza a hotelba, hatalmasat aludtunk.
Másnap a reggeli után átballagtunk LEGOLANDbe. Szó szerint egy köpésre, a hotellel szemben található az óriási, 10 hektáros területen kb. 58 millió LEGOkockából épített vidámpark. A belépés drága: fejenként kb. 10-12.000 Ft-nak megfelelő dán koronát kérnek el érte… igaz, a hotelben megvásárolhattuk előre a jegyeket, így egy picit olcsóbb volt. Az is tény, hogy egész napos szolgáltatást nyújtott, és a benti játékokért nem kellett semmit külön fizetni. (Ez megint jó ötlet, ezáltal a sorbanállás 1-1 játéknál csak pár perc lett…) A bejárat mögött Dánia és a világ minden részéről ismert nevezetességek kicsinyített, LEGO másait építettek meg, ezeket jártuk először körbe. Minden részletre odafigyeltek, sok alkatrész mozgott is… Ráadásul a játékokat gyönyörű növényzet – bokrok, virágok – vették körül, szinte úgy éreztük, mintha botanikus kertben lennénk. Ezután jöttek a játékok: a kisvasúttól az elvarázsolt kastélyon át a hullámvasútig minden van itt… Gondoltak a legkisebbekre: a LEGO DUPLO résznél mini játékok hada fogadott. Középen áll egy vár – innen indul a hullámvasút, előtte pedig animátorok (naponta többször) műsort adnak. A sztori lényege, hogy a király és a királylány hű lovagjaikkal keresik a kincset a gonosz varázslóval szemben… A „színészek” műugrók, játszi könnyedséggel szaltóztak a vártoronyból a vizesárokba. Mostunk aranyat, középső gyermekünk „arany”érmet készíthetett belőle, láttunk az Atlantisz részen sok-sok akváriumot, csónakáztunk, forgóztunk, szafariztunk… és közben pihentünk, ettünk, fotózgattunk. Van egy direkt körbeforgó-emelkedő kilátó, amiből az egész parkot át lehet látni – ide is felültünk. A bejárat/kijárat mellett pedig hatalmas LEGO áruház működik, mindent lehet kapni, ami a játékkal kapcsolatos. Persze dán áron…
Estére értünk haza, elfáradva dőltünk le aludni. Másnap pedig reggeli után visszaindultunk Koppenhágába…
Hogy milyen volt Billund? Mesés… nagyon jó érzés volt újra gyermeknek lenni.

A tények:
Billund város Dániában, Syddanmark régióban. Billund község központja. Itt található a Lego játékgyártó cég központja, és a település határában van a Lego gyár is, ahol még ma is a termékek 90%-át előállítják. A vállalat főhadiszállásával szemben épült fel az első Legoland 1968-ban. A Billundi repülőtér, Dánia második legforgalmasabb repülőtere a Lego számára épült az 1960-as években, de napjainkban már független a vállalattól.

 a szállásunk



 ...a csilláron LEGO kisegerek lógnak






 ha ugrálsz, világít

LEGO szafari
 
 figyeltek a részletekre: a fán LEGO keselyű

 elvarázsolt kastély, tükör labirintus

 és mindenütt virágok



 a vizes rész



és végül a forgó kilátó

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése